The EVAM Blog

EVAM PI: Internet of Things, EVAM’da Raspberry PI ile Hayatımıza Giriyor

30.03.2016

Mans hand drawing Internet Of Things concept on white notebook

“Internet of Things” (IoT), iş hayatındaki hiper hızlı dijital dönüşümün anahtar teknolojisi haline geliyor ve EVAM olarak bu alanda da öncü çözümler sunuyoruz.
“Internet of Things” teknolojilerinin temelinde algılama ve etkileşim kuracak sensörler ve yerleştirilmiş kontrol cihazları bulunuyor.
NFC, RFID, ışık sensörlerini, optik uçuş süresi sensörlerini, hız ölçerleri, gaz sensörlerini, cayroskopları buna örnek verebiliriz.
Bugün EVAM, bu sensörleri kontrol eden cihazlar üzerinde de çalışabiliyor. Bunun en son örneğini Raspberry PI ile uygulamaya aldık: EVAM PI.
EVAM PI ile Raspberry PI üzerinde uygulama geliştirmek, yönetmek çok daha hızlı hale geliyor. Örneğin konum bazlı pazarlama uygulamalarını EVAM’ın tüm özellikleri ile gün bazında devreye almak mümkün olabiliyor.

IoT’de EVAM Farkı:
EVAM olarak ölçeklenebilirlikten sadece yukarı büyüme veya bulut yapılarında çalışabilirliği anlamıyoruz.
Bize göre ölçeklenebilirlik sadece bulut yapılarda çok büyük miktarda ve hızlı akan veriyi milisaniyelerde işlemek değil, bu veriyi mini-mikro cihazlar üzerinde de işleyerek aksiyona çevirebilmek anlamına geliyor.
EVAM, çok büyük bulut yapılarda çalışabildiği gibi, tüm fonksiyonalitesi ile Raspberry PI gibi mikro cihazlar üzerinde de çalışabilmekte.
Bu vizyonumuzla, EVAM PI ile geliştirdiğimiz mimari, Raspberry PI cihazları üzerinde uygulama geliştirme framework’ü olarak kullanılabilmektedir.
Raspberry PI üzerinde hızla geliştirilebilen uygulama sayılarını düşündüğümüzde, önümüzdeki dönemlerde EVAM PI ile çok daha hızlı geliştirilip yönetilebilecek uygulamalar kurulabilecek ve özellikle geri dönüşü yüksek ve fark yaratan pazarlama çözümleri sunulabilecektir.
Sizi bu konuda daha fazla bilgilendirmemizi, ziyaret etmemizi isterseniz info@evam.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Author: